Matrix – reaktywacja

Łukasz Flak        05 kwietnia 2018        Komentarze (0)

źródło: www leanactionplan pl

Dzisiaj powracamy do ponurego świata matrycy kompetencji. Nie zwlekaj więc…. przytknij swe ucho do słuchawki telefonicznej w jakiejś obskurnej budce telefonicznej i przenieś się ze mną do spowitego zieloną poświatą świata, w którym każdy pracownik jest tylko opisaną paroma zmiennymi komórką macierzy. 🙂

Ok. Chyba się udało… i to bez niebieskiej pigułki 🙂  Jeśli jesteśmy już w środku, to może rozejrzysz się wokoło. Co widzisz? Tabelę z zaznaczonymi cechami poszczególnych pracowników.

Ta tabela może mieć różny opis poszczególnych rubryk. Możesz w niej ująć doświadczenie pracownika w danym obszarze wiedzy (np. znajomość oferty dot. danego rodzaju asortymentu), doświadczenie w firmie (np. poprzez zaznaczenie odpowiedniego przedziału stażu pracy danego pracownika), rodzaju uprawnień przyznanych mu poprzez szkolenia wewnętrzne, jak i zewnętrzne, poziomu wykształcenia itp.

W każdym polu takiej tabeli można zastosować np. czterostopniową skalę od 0 do 4, odpowiadającą poziomowi kompetencji danego pracownika w danej  dziedzinie (0 – minimalne kompetencje; 4 – maksymalne). Dla lepszego zobrazowania i przejrzystości całej tabeli można zastosować określenie wizualne zakresu poszczególnych cech, np. poprzez odpowiednie zakreślenie okręgu znajdującego się w każdej komórce matrycy.

Pozwoli to na łatwiejsze posługiwanie się tym narzędziem, a także wpłynie na większą przejrzystość całej tabeli.

źródło: www eantrix com

Teraz, kiedy wiesz już jak wygląda taka matryca, nie stanowi żadnego problemu, żeby za jej pomocą ustalić na przykład, który z pracowników może zastąpić innego na jego stanowisku pracy.

Tak jak pisałem poprzednio, przy sporządzeniu odpowiednich regulacji wewnętrznych – regulaminów pracy, regulaminów wewnętrznych i innych dokumentów z zakresu prawa pracy –  możesz również za pomocą tego narzędzia sporządzić wykaz stanowisk w twojej firmie, a także określać minimalne wymagania dla pracowników, warunkujące awans na dane stanowisko.

O paru innych właściwościach matrycy kompetencji pracowników i o tym jak ją stworzyć napiszę już wkrótce.

A jeśli nie czytałeś jeszcze mojego wpisu dotyczącego zalet płynących z zastosowania tego instrumentu w firmie zerknij tutaj:

http://optymalizacjadzialalnoscifirmy.pl/enter-the-matrix-czyli-kilka-slow-o-matrycy-kompetencji/

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Derek, Flak. Adwokaci Dla Biznesu. Spółka partnerska Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Derek, Flak. Adwokaci Dla Biznesu. Spółka partnerska z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@derekflak.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: