O blogu

Czemu adwokat zakłada blog o optymalizacji firm, zamiast kolejny raz pisać np. o umowie najmu?

Od zawsze szukałem własnej  drogi we wszystkich działaniach jakich się podejmowałem. Kiedy rozpocząłem pracę jako prawnik specjalizujący się w obsłudze podmiotów gospodarczych, zauważyłem, że praca ta nie jest kreatywna w stopniu, który by mnie zadowalał.

Ktoś powie: to trzeba było zostać artystą! Jesteś prawnikiem, a klient chce, żeby mu sprawdzić umowę, albo odpisać na pismo z sądu… klienci chcą byś był kolejnym prawniczym rzemieślnikiem i za to ci płacą… no to pisz! Ehhhh…. No i znów rusza w głowie prawnicza maszyna. Setki stron papieru wyplutego przez drukarkę, kolejny świerk się korzeniem nakrywa… ale ja nadal nie czułem, że ta praca coś zmienia w otaczającym mnie świecie.

To prawda, że klient odzyskał pieniądze od kontrahenta, albo podpisał wynegocjowany kontrakt, ale wkrótce pojawiał się nowy problem w obsługiwanej firmie…. i znów metodą Syzyfa trzeba było zapchać ten kamień na górę. Ale zaraz, zaraz… Czy dzięki tej wynegocjowanej umowie, lub wygranemu procesowi zrobiłem coś twórczego? Coś co dawałoby prawdziwą satysfakcję i pozostawiało ślad na dłużej także w świadomości Klienta?

Jak mawiają amerykanie: Nope!

Postanowiłem więc spojrzeć na obsługę prawną szerzej i zaoferować osobom prowadzącym biznes bardziej kompleksowe usługi, obejmujące – oprócz sfery prawnej – także obsługę księgową i doradztwo podatkowe. Chciałem, żeby efektem moich działań w przedsiębiorstwie Klienta była trwała zmiana na lepsze, a nie tylko rozwiązanie kolejnego bieżącego problemu.

Z tej myśli zrodziła się pierwsza w Polsce multidyscyplinarna spółka, którą utworzyłem z dwoma doradcami podatkowymi. Przez kilka lat wspólnie zmieniliśmy na lepsze wiele przedsiębiorstw, nie ograniczając się wyłącznie do obrobienia poszczególnych poletek, lecz prowadząc analizę procesów biznesowych przedsiębiorstwa z różnych punktów widzenia, doradzając i wspomagając biznes.

A w jaki sposób? Ano tworząc, stabilniejsze podstawy działalności, zabezpieczając majątek firm przed jego utratą, obniżając zobowiązania podatkowe, usprawniając procesy biznesowe, zwiększając zyskowność… bo tak właśnie rozumiem optymalizację działania przedsiębiorstwa.

Dzięki takiemu zapatrywaniu na obsługę prawną firm udało mi się pomóc rozwinąć skrzydła wielu przedsiębiorstwom.

Obecnie to podejście realizuję wraz z moim wspólnikiem – adwokatem Sławomirem Derek – w ramach kancelarii Derek\Flak. Adwokaci dla biznesu. Naszym Klientom zapewniamy nie tylko profesjonalną pomoc prawną, lecz również pomoc specjalistów między innym z takich dziedzin jak: księgowość, doradztwo podatkowe, analiza finansowa, czy szczupłe zarządzanie (Lean Management).

Prowadzimy w przedsiębiorstwach stałe działania optymalizacyjne, jak również zajmujemy się doraźnymi działaniami kryzysowymi, np.  gdy firma jest na skraju bankructwa, albo występuje inny, istotny problem w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Takie działania dają mi prawdziwą satysfakcję i pozwalają na obserwację wymiernych efektów prawniczej pracy.

Teraz wiesz już czemu pasjonuję się optymalizacją działalności przedsiębiorstw. 

Swoimi doświadczeniami na tym polu chciałem podzielić się z Tobą na tym blogu, tak żebyś również Ty mógł co dzień, małymi kroczkami, zmieniać swoją firmę na lepsze.

Zapytasz pewnie: „A czy moja firma nie jest za mała żeby ją optymalizować? W końcu to blog dla średnich przedsiębiorstw.”

Świetne pytanie! Odpowiedź jest prostsza niż myślisz! ☺ Jeśli wyszukałeś ten blog w sieci, to prawdopodobnie jest ona w sam raz. Otworzyłeś się bowiem na poszukiwanie lepszych rozwiązań biznesowych i chcesz poszerzać swe horyzonty, a to pierwszy krok do rozwoju Twojego biznesu… czego oczywiście Ci gorąco życzę!

Jeśli więc nie skorzystasz z lektury tego bloga dzisiaj, to może już jutro nasza wspólna blogowa przygoda będzie dla Ciebie bardzo pomocna przy podejmowaniu biznesowych decyzji.

Niezależnie do tego czy prowadzisz działalność jednoosobową, czy jesteś prezesem zarządu albo wspólnikiem spółki, jestem przekonany, że zawsze znajdziesz tu coś, co na trwałe zmieni Ciebie i Twoje przedsiębiorstwo na lepsze. 

*****